CKZiU podwyższa standardy rozwoju uczniów szkół specjalnych

Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi.

Uczniowie szkół specjalnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu chętnie biorą udział w zawodach sportowych i odnoszą w nich sukcesy. Aby mogły realizować siebie, na miarę swoich możliwości, bez poczucia odrzucenia czy wyobcowania, nie wystarczy idea integracji i akceptacja społeczna czy motywacja i pasja do sportu – którą niewątpliwie mają. Potrzebne jest także bezpieczne miejsce, przyczyniające się do propagowania zdrowego stylu życia i zachęcające do dalszego rozwijania zainteresowań.

Dlatego, tak ważnym było, aby w CKZiU powstała sala sportowo-rehabilitacyjna. Inicjatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele uczący w szkołach specjalnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowu: Marcin Dąbrowa, Łukasz Gnat i Agnieszka Sztachera. Przez okres wakacyjny skonfigurowali odpowiedni dla podopiecznych placówki sprzęt, tak aby od nowego roku szkolnego dzieci i młodzież, w bezpiecznym miejscu mogły dbać o swój rozwój fizyczny, ale także poprzez sport rozładować swoje emocje.

Środki pozyskano dzięki wsparciu Powiatu Szydłowieckiego – organu prowadzącemu szkołę. Łączny koszt inwestycji wniósł 55.000 zł. Na potrzeby siłowni zakupiono: atlas treningowy 4-stanowiskowy, wioślarza magnetycznego, bieżnię elektryczną, orbitrek elektromagnetyczny, rower stacjonarny treningowy poziomy, ławkę treningową dwustronnie regulowaną wraz ze stojakami wolnostojącymi wysokimi z asekuracją, poręcze treningowe stacjonarne regulowane, zestaw hantli stalowych gumowanych, uchwyty do pompek, zestaw talerzy olimpijskich wraz z gryfami oraz drabinkę gimnastyczną.

Ponadto szkoła została doposażona w stół rehabilitacyjny, poduszkę sensomotoryczną, platforma i piłki do balansowania, półkule sensoryczne, piłki do rytmiki oraz sprzęt do rozwijania motoryki małej i dużej. Sprzęt sportowo-rehabilitacyjny jest najwyższej jakości, spełnia wszystkie parametry oraz posiada atesty bezpieczeństwa obowiązujące w placówkach oświatowych.  Warto nadmienić, że placówka, biorąc pod uwagę potrzeby uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ruchowymi, zatrudnia rehabilitantkę. Nowy sprzęt specjalistyczny wzbogacił możliwość pełnej rehabilitacji podopiecznych.

– Spełniliśmy oczekiwania rodziców, stwarzając odpowiednie warunki, nie tylko do edukacji, ale również do sportu i rehabilitacji – podkreśla dyrektor CKZiU Sławomir Drabik, i dodaje, że poprzez zakup sprzętu wysokiej jakości, z pewnością zostały podwyższone standardy kształcenia i rozwoju dzieci i młodzieży.   – Nasze szkoły specjalne: Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna, Publiczna Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia oraz Publiczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, dzięki tej inwestycji, umocniły dobre imię, co ma swój odzew w pozytywnych komentarzach naszych uczniów i ich rodziców – kontynuuje dyrektor szkoły, a w słowach podsumowani podkreśla: kształcenie uczniów to trudne i bardzo wymagające zadanie, dotyczące wieloaspektowych działań skierowanych bezpośrednio do osób z ograniczoną sprawnością. Dzięki gruntownemu wyposażeniu siłowni w sprzęt rehabilitacyjno-sportowy nasza placówka sprostała temu zadaniu.

Źródło: Powiat Szydłowiecki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

W poniedziałek, 21 października br. na terenie garnizonu mazowieckiego Policji prowadzone są działania pod nazwą „Trzeźwość w przewozie osób”. Celem działań jest ujawnianie nietrzeźwych...
Do 25 października można zgłosić swoją kandydaturę do  Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia czekają na młodych, którzy chcą mieć wpływ na rozwiązywanie, ważnych...
Już w czwartek (24.10) odbędzie się kolejna zbiórka krwi, którą organizują w Radomiu mazowieccy policjanci. Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Policjanci i...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze