Czy płacić za receptę?

– Czy pobieranie opłat za wypisanie recepty, jeśli korzysta się z porad lekarza przyjmującego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest zgodne z prawem? – pyta czytelnik.

Z takim pytaniem zwrócił się do nas Czytelnik. – Jestem przewlekle chory. Leczę się w państwowej służbie zdrowia. Nie stać mnie na prywatne wizyty u lekarza. Muszę przyjmować leki, które są dostępne jedynie na receptę. Jednorazowo dostaję trzy opakowania leku, który wystarcza mi na trzy miesiące. Później muszę powtórzyć receptę. Jeśli nie ma takiej potrzeby, tak jak do tej pory zgłaszałem u pielęgniarki w przychodni, w której jest cała moja dokumentacja medyczna dotycząca choroby i zażywanych medykamentów, potrzebę powtórzenia leków. Zdziwiłem się gdy ostatnio pielęgniarka powiedziała mi, że za receptę z powtórzonymi lekami muszę zapłacić 20 zł! Dlaczego? Na jakiej podstawie? Nigdy nie słyszałem o czymś podobnym! Czy to zgodne z prawem? – pyta.

Poprosiliśmy o komentarz Beatę Szczepanek, rzecznika prasowego Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.  – Nie ma takiej procedury. Jeżeli jest to pacjent ubezpieczony i leczy się w przychodni, która ma umowę z NFZ, to żadne opłaty nie są pobierane. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce, to dobrze by było, aby chorzy napisali skargę do ŚwOW NFZ. Chyba, że pacjent zgłosił się do prywatnej poradni, nie w ramach kontraktu z Funduszem, to wówczas płaci za prywatną wizytę/poradę i wysokość kwoty ustala świadczeniodawca – dodaje.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Bus mercedes śmiertelnie przygniótł kierowcę... W Mokrej, w gminie Stąporków (pow. konecki) kursowy bus zderzył się z chryslerem. Bus przewrócił się na bok i śmiertelnie...
Dość nietypowe zjawisko można było zaobserwować dzisiaj (wtorek) około godz. 10.30 nad trasą S7 w Dobrucie. Nad tą ekspresową jezdnią, swobodnie fruwała sobie wielka blacha,...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze