Dbaj o swoją instalację i wykorzystuj energię sprężonego powietrza bez obaw

Instalacje pneumatyczne okazują się niezwykle pomocne w najróżniejszych zakładach i procesach technologicznych. Jednak wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z jakimkolwiek ciśnieniem, zaletami takich rozwiązań będziemy mogli cieszyć się w pełni tylko wówczas, gdy ograniczymy wszelkie zagrożenia z tym związane. Przy przestrzeganiu odpowiednich procedur, a przede wszystkim właściwym doborze elementów wyposażenia, nie będzie to trudne.

Powietrze to znakomity nośnik energii, jednak trzeba je okiełznać

Jednym z powodów rosnącego zapotrzebowania na sprawne i niezawodne instalacje pneumatyczne są wielkie zalety napędzanych w ten sposób narzędzi. Wygoda, a co za tym idzie wydajność pracy przy zastosowaniu sprzętu, w którym nie ma ciężkich silników elektrycznych, wzrasta wyraźnie. Poza tym jest to dobry sposób na ograniczenie zużycia energii, czyli w dłuższej perspektywie znaczne oszczędności.

Wymaga to jednak stworzenia rozbudowanej niekiedy instalacji, co musi być poprzedzone stosownymi kalkulacjami (zwłaszcza dotyczącymi wydajności sprężarek) a przede wszystkim zadbania o wszystkie aspekty związane z niezawodnością jej pracy. Przy zasilaniu stosuje się ciśnienie tak, wysokie, jak tylko jest to opłacalne (do 7 barów), więc można mieć pewność, że znajdzie ono wszystkie przeoczone przez nas słabości infrastruktury.

Poza ciśnieniem należy zwracać uwagę na warunki pracy. W przypadku napędu narzędzi jednym z kluczowych aspektów jest obecność w przesyłanym powietrzu oleju służącego do ich smarowania. Nie każdy materiał, z którego wykonany będzie wąż, może być bez ryzyka narażany na kontakt z nim. Ze znalezieniem odpowiedniego wyrobu nie ma dziś jednak problemu. O tym, jak różnorodne węże do powietrza są dziś dostępne, można przekonać się np. przeglądać ofertę sklepu MiDaTech.

Prawidłowo przygotowana instalacja musi także oferować możliwość odcinania poszczególnych, odpowiednio wyznaczonych jej części, do czego niezbędne są zawory kulowe. W celu redukcji ciśnienia stosuje się inne rozwiązanie w postaci reduktorów. Nie należy zapominać też o filtrach. W przypadku większego systemu, jego projekt i montaż trzeba powierzyć fachowcom.

Odpowiednie węże do powietrza i inne elementy to nie wszystko

Doskonale zaprojektowana i wykonana instalacja zasilająca wymaga właściwego sposobu obsługi. Do najbardziej oczywistych zagadnień należy to, że nie wolno przekraczać dopuszczalnego dla danej infrastruktury poziomu ciśnienia, jakkolwiek węże do powietrza i inne elementy powinien charakteryzować pewien wytrzymałościowy zapas, aby zasięg ewentualnych usterek był minimalny. W przypadku stwierdzenia problemów z funkcjonowaniem danego urządzenia trzeba czym prędzej odciąć dopływ powietrza, nie należy jednak robić tego przez załamywanie węża. To samo dotyczy zamiaru dokonania jakichkolwiek czynności konserwacyjnych. Zasilanie powinno być odłączone także wówczas, gdy spodziewana jest dłuższa przerwa w pracy. Podstawowe zasady BHP nakazują ponadto stosować okulary ochronne, choćby ze względu na to, ze strumień powietrza może nieść ze sobą rozmaite zanieczyszczenia. Nie należy go przy tym kierować w stronę ludzi.

(materiał partnera)

Poprzedni artykułCo nowego?
Następny artykułMają nowoczesne boisko

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Opel dachował, cztery osoby w szpitalu

Niefortunnie zakończyło się dzisiejsze (16 grudnia), poranne dachowanie opla w Ciechostowicach. Z nieustalonych dotychczas powodów,  auto zjechało nagle z drogi... Do tego drogowego zdarzenia doszło...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Niefortunnie zakończyło się dzisiejsze (16 grudnia), poranne dachowanie opla w Ciechostowicach. Z nieustalonych dotychczas powodów,  auto zjechało nagle z drogi... Do tego drogowego zdarzenia doszło...
Zakończył się remont budynku strażnicy OSP w Chlewiskach. Strażnica została docieplona, zmodernizowano instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, zamontowano na dachu zestaw fotowoltaiczny oraz wykonano nową elewację...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze