Grzybica pochwy. Objawy i leczenie.

Grzybica pochwy to przykra i niestety bardzo częsta infekcja kobiecych okolic intymnych. Jej objawy zwykle mocno dają nam się we znaki, a nieleczona, prowadzi do poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Każdorazowo wymaga wizyty u ginekologa i zastosowania przepisanej przez niego kuracji. A czym jest grzybica i kiedy powinnyśmy podejrzewać, że to właśnie ona powoduje uporczywe dolegliwości?

Kandydoza

Kandydoza, a więc grzybicze zapalenie pochwy, wywoływana jest najczęściej przez rodzaj Candida. Patogenne komórki mnożą się, niszcząc naturalne pH pochwy. Najczęstszymi przyczynami grzybicy są: zaburzenie mikroflory okolic intymnych wskutek terapii antybiotykowej, osłabienia organizmu czy długotrwały stres. Czasem może to być efekt przyjmowania doustnej antykoncepcji, siedzącego trybu życia, nieodpowiedniej higieny lub niewłaściwej pielęgnacji. Zdarza się, że za rozwój grzybów odpowiada nasza dieta – zbyt uboga w cukry proste, sprzyja ich namnażaniu się. Grzybicą możemy także zarazić się na basenie, podczas korzystania z publicznej toalety lub współżyjąc z zarażonym partnerem.

Objawy

Najczęstsze objawy grzybiczego zakażenia pochwy to świąd i pieczenie. Wargi sromowe stają się podrażnione i zaczerwienione, podczas stosunku odczuwamy ból, częściej korzystamy z toalety. Alarmować powinny nas również upławy – biała, serowata i grudkowata wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, najczęściej pojawiająca się w dużych ilościach. U zdrowej kobiety, jest ona bezwonna i w zależności od fazy cyklu, przejrzysta lub delikatnie biaława. Sygnałem, który może świadczyć o grzybicy, jest także pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu. Zdarza się (zwłaszcza u mężczyzn), że choroba przebiega bezobjawowo lub występują tylko pojedyncze objawy.

Leczenie

Grzybica wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem. Ważne, aby stosować zaleconą kurację aż do jej zakończenia, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Złamanie tej zasady może skutkować nawrotem choroby bądź jej przejściem w stan przewlekły. Leczenie polega najczęściej na stosowaniu globulek dopochwowych lub doustnych. Te ostatnie stosuje się zwłaszcza w przypadku przewlekłej postaci choroby. Leczenie zwykle trwa od 7 do 14 dni. Co się stanie, gdy nie będziemy leczyć grzybicy? Zaniedbanie lub niedoleczenie może skutkować zakażeniem innych części ciała, a także organów wewnętrznych, np. nerek lub jajników.

Zapobieganie

By uchronić się przed grzybiczym zakażeniem pochwy, należy dbać o higienę miejsc intymnych i odpowiednią pielęgnację. Ważne, aby stosować delikatne, antybakteryjne i łagodzące środki do higieny intymnej. Wybierając preparaty z pozytywną opinią Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, zyskujemy pewność, że stosowanie produktu będzie bezpieczne. Gdzie ich szukać? Znajdziemy je m.in. na piramidazdrowiaintymnego.pl lub w aptekach. Warto pamiętać o odpowiedniej bieliźnie – powinna być wykonana z naturalnych tkanin (np. z bawełny) i wygodna. Zamiast tamponów, powinnyśmy stosować podpaski. Znaczenie ma także nasza dieta, dlatego powinnyśmy ograniczać spożywanie cukrów prostych i dbać, by w naszym menu nie zabrakło zdrowych, wartościowych produktów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (dalej MOPS) w Szydłowcu informuje, że instytucja działa nadal i pracuje zgodnie z ustalonym czasem...
W ubiegłym tygodniu policjanci mazowieckiej grupy SPEED ujawnili ponad 160 wykroczeń na drogach naszego województwa, 109 z nich dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Stróże prawa...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze