Jak chronić uprawy zbóż przed chorobami grzybiczymi?

Choroby zbóż potrafią wyrządzić ogromne szkody na każdej uprawie. Najlepiej nie dopuścić do ich powstania, wykonując zabiegi ochronne, zwane kolejno: T1, T2 i T3 – sprawdź, jak do nich przystąpić i na jakie preparaty najlepiej się zdecydować.

Ochrona w trzech zabiegach

Trójzabiegowa metoda ochrony przed chorobami jest polecana dla wszystkich zbóż ozimych. Najlepiej zastosować ją dla odmian o słabej odporności, zaleca się jednak wprowadzenie jej zapobiegawczo także w przypadku najsilniejszych gatunków zbóż.

Ochronne zabiegi fungicydowe dzielimy na:

l T1 – zabieg wykonywany wiosną tuż po okresie zimowym, chroni uprawę przed chorobami źdźbła, atakującymi dolne partie roślin. To zabieg uważany za konieczność – zapewnia w końcu ochronę przed wszystkimi najbardziej uciążliwymi chorobami: mączniakiem, septoriozą czy nawet pleśnią śniegową. Zabieg wykonuje się metodą oprysku.

l T2 – to kolejny zabieg, na który najlepiej zdecydować się w fazie BBCH 37, określanej mianem początku fazy liścia flagowego. Zabieg jest niezwykle skuteczny i od razu po wykonaniu oprysku zapewnia ochronę zbóż przed wystąpieniem chorób grzybiczych.

l T3 – na ten zabieg najlepiej zdecydować się po fazie kłoszenia. To moment kluczowy: wykonanie oprysku chroni kłosy, zapewniając duży plon.

Preparaty do ochrony przeciwgrzybicznej

Najlepiej wybrać preparat, który działa w różnych warunkach pogodowych, szczególnie w zimnie. Dzięki dokonaniu dobrego wyboru sprawimy, że zabieg T1 wykonywany wczesną, zimną wiosną przebiegnie poprawnie. Dobry preparat powinien również zapewniać długotrwałe działanie, dzięki którym roślina zyska ochronę aż do następnego z kolei zabiegu.

Przykładowym preparatem, który spełnia wszystkie powyższe kryteria jest Tilt Turbo 575 EC, przeznaczony do ochrony roślin nawet przed najbardziej szkodliwymi chorobami grzybiczymi takimi, jak septorioza.

Ochrona przeciwgrzybiczna jest naprawdę ważna, szczególnie tuż po zimie. Zdrowe rośliny dają przecież obfite plony – warto więc tego roku wprowadzić w życie cykl trzech najważniejszych zabiegów ochronnych.

(Artykuł sponsorowany)

Poprzedni artykułCo nowego?
Następny artykułJakie choroby leczy proktolog?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

 Gmina Jastrząb otrzymała dofinansowanie projektu pn."Wymiana urządzeń grzewczych w Gminie Jastrząb".   Celem projektu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza na terenie gminy Jastrząb dzięki wymianie urządzeń...

Popularne w ostatnich dniach

Kot w studni

Handel bez VAT-u

Najnowsze komentarze