Jeśli taras, to zadaszony

Pogoda bywa zmienna i kapryśna, za to warunki do wypoczynku przy własnym domu powinny być zawsze komfortowe. Na humory aury idealnym rozwiązaniem będzie zadaszony taras.

Plusy i minusy

Po jednej stronie mamy ochronę przed nadmiernym słońcem, po drugiej ograniczenie źródła światła. Analogicznie: raz mamy praktycznie urządzone miejsce, a raz ograniczoną przestrzeń. Po stronie minusów można też wpisać skuteczne udaremnienie takich przyjemności jak spanie pod gołym, gwieździstym niebem. Czy warto więc decydować się na coś, co nie jest po prostu oczywistym dobrym rozwiązaniem?

Sucha i spokojna głowa

Sytuacje można mnożyć: urządzamy przyjęcie dla dziecka, wszystko już zaplanowane, za chwilę zejdą się mali goście, by zawładnąć całym tarasem, a tu nagle nadciąga wielkie oberwanie chmury. Albo inaczej: małżonek upiera się na rozpalenie grilla, jest sierpniowe popołudnie, spiekota niemiłosierna, a odmówić nie można… Chcemy poleżeć w leżaku i w końcu w spokoju poczytać, ale wiatr jest taki, że sam przerzuca kartki. Każdy, kto przeżył takie chwile, z pewnością stwierdzi, że wykonanie zadaszenia ma same dobre strony.

Opcja dla nieprzekonanych

Argumenty „za” są jak najbardziej jasne, jednak posiadanie dachu wciąż nie budzi entuzjazmu? I na to jest rozwiązanie. Można zdecydować się na częściowe zadaszenie dachu w postaci markizy bądź parasoli ogrodowych. Taką rolę może też odgrywać umiejętnie posadzona roślinność, która zapewni cień i ochronę przed wiatrem i deszczem. Będzie się równocześnie pięknie prezentować, jednak oczywiste jest, że nie jest to ochrona na stałe.

Szklane nie tylko domy

Taras można przykryć szklanymi płytami, ale jest to opcja nie dość, że droga, to jeszcze jest to materiał podatny na uszkodzenia. Jego zaletą jest natomiast uniwersalność, pasuje bowiem do wielu stylów architektonicznych. Zadaszenie może być również wykonane z poliwęglanu, nie jest wtedy tak atrakcyjne, za to tańsze i bardziej praktyczne. Tymczasowe rozwiązania, takie jak markizy, to zazwyczaj kilka pasów materiału. Od tego wyboru zależy koszt takiej konstrukcji. Jeśli chodzi o kwestie prawne, to ustawa Prawo Budowlane nie wymaga specjalnych pozwoleń na mocowanie zadaszenia na istniejącym tarasie.

Więcej porad znajdziesz na blogu pracowni Słoneczne domy. Zapraszamy!

Poprzedni artykułEkologiczne klimaty
Następny artykułPamiętali i wieńce składali

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Klub Sportowy Jastrząb uroczyście świętował jubileusz 20-lecia. Był piłkarski turniej, mecz juniorów z oldboyami, odznaczenia i podziękowania dla najbardziej zasłużonych. W sobotnich uroczystościach uczestniczyli sportowi...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze