Kalendarzyk małżeński, czyli jak obliczyć dni płodne

0
28
Women Health And Intimate Hygiene. Closeup Of Beautiful Woman's Body With Smooth Soft Skin In White Bikini Panties. Female Hand Touching Her Thigh Hip With White Feather. Body Care, Epilation Concepts

 

Kalendarzyk małżeński – przez jednych chwalony, przez innych krytykowany, jest jednym z naturalnych sposobów kontroli płodności. Dni płodne u kobiety trwają tylko kilka dni w miesiącu, a od precyzji ich ustalenia zależy ewentualne powiększenie rodziny. Jak prawidłowo stosować kalendarzyk?

Podstawowym warunkiem prowadzenia kalendarzyka jest zapisywanie pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia każdej kolejnej menstruacji. Pozwoli to na określenie długości cyklu i na tej podstawie wyliczenie dni płodnych. Zakłada się, że przeciętny cykl kobiecy trwa dwadzieścia osiem dni, a owulacja wypada w jego połowie, czyli w czternastym dniu. Trzeba jednak pamiętać, że czas przed owulacją także traktowany jest jako dni płodne. Dzieje się tak ze względu na dużą żywotność plemników, które w zależności od kondycji partnera mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet do pięciu dni. Innymi słowy, przy cyklach trwających dwadzieścia osiem dni, dni płodne rozpoczynają się w dziesiątym dniu cyklu i kończą w czternastym. Jajeczko żyje stosunkowo krótko, bo tylko dwanaście godzin. Twierdzenie, że okres płodny trwa od trzech dni przed do trzech dni po owulacji, jest niczym nieuzasadnione. Przy regularnych cyklach można skorzystać z kalkulatora dni płodnych dostępnego na portalu kobiecosc.info.

Przy nieregularnych cyklach sprawa jest bardziej skomplikowana. Ponieważ nigdy nie wiadomo, czy dany cykl jest najkrótszym, najdłuższym, czy pośrednim, trzeba robić założenie, że może być zarówno tak jak i tak. W takim układzie należy od najkrótszego, cyklu odjąć dwadzieścia a od najdłuższego jedenaście. Dni płodne wypadną w dniach cyklu oznaczonych wynikami odejmowania. Przy dużych rozbieżnościach w długości cyklu może się okazać, że za dni płodne należy uznać dwadzieścia kolejnych dni cyklu. Wyraźnie widać, że wyznaczanie dni płodnych metodą kalendarzykową ma sens tylko przy regularnych cyklach.

Jeśli pomimo regularnych cykli oraz regularnego współżycia poczęcie dziecka nie udaje się przez dłuższy czas, może to oznaczać konieczność skonsultowania się z lekarzem. Problemy związane z płodnością są bardzo różne, od błahych do poważnych. Wstępną wiedzę na ten temat można uzyskać na stronie: http://www.ekorodzice.pl/dlaczego-nie-moge-zajsc-w-ciaze,40,93,2256.html

Kalendarzyka małżeńskiego, zwanego także kalendarzykiem dni płodnych, nie poleca się kobietom, które prowadzą nieregularny tryb życia, często podróżują, są nękane infekcjami oraz tym, które prowadzą nieregularne życie seksualne. W powyższych przypadkach istnieje spore ryzyko przesunięcia się owulacji, czego efektem może być nieplanowana ciąża, lub brak ciąży w zaplanowanym czasie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.