Metody ogrzewania domu – o czym warto pamiętać?

5
35
New suburban Australian house with small SOLD sign.

Zawsze można sobie pogdybać, przykładowo o tym, że gdybyśmy żyli w ciepłym, może nawet tropikalnym kraju, to nie trzeba by w zimę ogrzewać mieszkania. To byłoby bez wątpienia przyjemne, ale niestety w najbliższej przyszłości nierealne. Z tego względu stawiając dom, musimy pomyśleć o tym, jak będziemy go ogrzewać. Jakie są na to sposoby?

 

Tradycyjnie, czyli węgiel

 

To jeden z najbardziej popularnych i najtańszych sposobów na ogrzanie domu. Oczywiście tylko, jak mówimy o nowoczesnych piecach, które są efektywne energetycznie, przez co mogą zapewnić ciepło niewielkim kosztem. Na rynku dostępne są modele z automatycznymi podajnikami, co oznacza, że same dozują odpowiednią ilość węgla. To sprawia więc, że nie musimy stale dokładać do pieca. To więc oszczędne pod wieloma względami. Jednocześnie wad jest dużo, bo to dość czasochłonny sposób, żeby ocieplić dom, a przygotowania do okresu grzewczego nie należą do najłatwiejszych, bo już przed sezonem musimy zapewnić odpowiednią ilość węgla.

 

Czy energia elektryczna to dobra alternatywa?

 

Wydaje się, że alternatywą może być ogrzewanie elektryczne, lecz jest to metoda bardzo nieopłacalna. Dlaczego? Energia jest coraz droższa, a gdy sezon grzewczy się wydłuży, to tym bardziej musimy przygotować się na znaczne koszty. Oczywiście, jeśli nas na to stać, to czemu nie, bo trzeba przyznać, że jest to łatwy w użytkowaniu i bardzo bezpieczny sposób, by ogrzać dom, więc pod tym względem nie ma przeciwwskazań do wypróbowania tej metody.

 

A może gaz?

 

Jeśli nie energia elektryczna, to może gaz? To faktycznie jeden z lepszych sposobów, szczególnie jak porównamy stosunek ceny do jakości i pracochłonności. Piec gazowy działa bardzo inteligentnie. Podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, włącza się automatycznie, jak tylko temperatura spada za bardzo, poniżej poziomu, który ustaliliśmy. To wygodne, bo wszystko jest zautomatyzowane, a więc użytkownik po zaprogramowaniu pieca ma właściwie tylko jedno zadanie, o którym koniecznie musi pamiętać – opłacenie rachunków za gaz! Co najważniejsze, pasuje do różnych domów, jak na przykład domy parterowe – domoweklimaty.pl, więc jeśli tylko zaplanujemy taki mieć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zamontować w domowej kotłowni.

 

Każdy powinien samodzielnie przeanalizować te warianty, aby wybrać coś najlepszego dla własnych potrzeb. Z tego, co tu zaprezentowaliśmy, wydaje się, że gaz to najbardziej rozsądny wybór, zarówno pod kątem wygody, jak i ceny. Dla dociekliwych przygotowaliśmy jeszcze inny, ciekawy artykuł: “Ile potrzeba czasu na zamieszkanie w nowym domu od wbicia pierwszej łopaty?

5 KOMENTARZE

  1. Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.

  2. Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.

  3. W parze z odpowiednim ogrzewaniem idzie odpowiednia odpowiednie docieplenie domu, dopiero te dwa spójne elementy warunkują ciepło w domu przy stosunkowo niskich wydatkach na opał. Przy izolacji termicznej ważny jest dobry jakościowo materiał (certyfikat ITB) najlepiej w kompletnym systemie i rzetelna, znająca się na rzeczy ekipa wykonawcza.

  4. Właściwy dobór metody ogrzewania jest bardzo ważny ale nie należy zapominać o dobrej termoizolacji domu, najlepiej markowym styropianem z certyfikatem ITB. Pozwoli to na zatrzymanie ciepła w domu i dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.