„Moniuszko i jego czasy” – muzycznie i patriotycznie. Koncerty w Orońsku i Szydłowcu

Cykl koncertów, zainicjowanych i organizowanych przez znanego muzyka – organistę Roberta Grudnia, ma upamiętnić 200-setną rocznicę urodzin polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta i organisty.

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin tego kompozytora, rok 2019 sejm ogłosił rokiem Stanisława Moniuszki. Dla uczczenia tego jubileuszu, a także aby przypomnieć postać i dzieła tego twórcy, znany muzyk klasyczny z naszego regionu, Robert Grudzień przygotował cykl koncertów, propagujących dzieła twórcy – polskiej opery narodowej (m.in. „Halka” i „Straszny dwór”) i blisko 300 pieśni, zebranych w śpiewnikach domowych.

Ten projekt „łączy patriotyzm ze sztuką”, a przygotowany w jego ramach cykl koncertów odbywa się w ramach XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa. Jest to cykl koncertów oraz spektakli słowno-muzycznych z udziałem m.in.: Jerzego Zelnika, Konstantego Andrzeja Kulki, Georgija Agratiny, Tamary Remez i Roberta Grudnia oraz solistów oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia i Warszawy.

Muzyczne prezentacje pod nazwą „Moniuszko i jego czasy – zrozumieć Niepodległą”, odbywają się już od kwietnia br. W naszym regionie odbyły się one m.in. w Radomiu, Białobrzegach i Wierzbicy. We wrześniu, w szydłowieckim zamku, zaprezentowany zostanie koncert z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej.

W niedzielę, kolejnego koncertu w ramach tego muzyczno-historycznego przedsięwzięcia można było posłuchać w kościele Wniebowzięcia NMP w Orońsku.

– Zgromadzeni wysłuchali znanych i mniej znanych utworów patriotycznych i religijnych St. Moniuszki, wykonanych przez Sylwię Strugińską (sopran), przy akompaniamencie organowym Roberta Grudnia. Ten znany muzyk, przybliżył również zebranym życie i twórczość Stanisława Moniuszki, twórcy opery narodowej i liryki pieśniarskiej – poinformowali przedstawiciele Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

 

 

 

 

Fot. (Archiwum SOiRGO)

 

(Max.)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Bus mercedes śmiertelnie przygniótł kierowcę... W Mokrej, w gminie Stąporków (pow. konecki) kursowy bus zderzył się z chryslerem. Bus przewrócił się na bok i śmiertelnie...
Dość nietypowe zjawisko można było zaobserwować dzisiaj (wtorek) około godz. 10.30 nad trasą S7 w Dobrucie. Nad tą ekspresową jezdnią, swobodnie fruwała sobie wielka blacha,...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze