Niewinny pasażer?

Kiedy otrzymujemy informacje o tragicznych w skutkach zdarzeniach drogowych, czytamy: kierujący z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w drzewo (…), kierujący podczas wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do zderzenia (…), kierujący jadąc z nadmierną prędkością spowodował (…). Tak też jest w przypadku tragicznego zdarzenia jakie miało miejsce wczoraj w powiecie wyszkowskim, czytamy: Kierujący samochodem marki…., wykonując manewr wyprzedzania, wpadł w poślizg, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniósł kierujący oraz trzej pasażerowie. Cztery ofiary śmiertelne w ułamku jednej sekundy!

Po tak ogromnej tragedii, która swoim zasięgiem obejmuje cztery rodziny, można zadać sobie pytanie, czy tej tragedii można było zapobiec, czy można było zapobiec cierpieniu i dalszym konsekwencjom społecznym jakie dosięgną właśnie rodziny ofiar?

Oczywiście odpowiedzialność karna, jak również moralna za spowodowanie wypadku spoczywa na kierującym, bo to on prowadził pojazd, ale czy ta odpowiedzialność moralna dotyczy faktycznie tylko jego? Czy pasażerowie, którzy często stają się ofiarami, nie mają wpływu na kierowców?

Należy się zastanowić nad tym ile możemy zrobić aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, czy zdajemy sobie sprawę z tego czym jest współodpowiedzialność za to bezpieczeństwo, za życie ludzkie.

Analizując dane od początku 2019 roku, co trzeci pasażer staje się ofiarą wypadku drogowego, a co czwarty w takim wypadku ginie.

Jednym z niezbędnych elementów prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa, kiedy jakaś sytuacja doprowadza do zachwiania naszego poczucia bezpieczeństwa staramy się zrobić wszystko aby to bezpieczeństwo odzyskać.
Czy tak samo postępujemy w przypadku kiedy będąc pasażerem dajemy kierowcy ciche przyzwolenie na łamanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach? Czy swoją bierną postawą godzimy się na to aby stać się ofiarą wypadku drogowego?

Nie, nie przerzucamy winy za spowodowanie wypadku drogowego na pasażerów, ale szukamy każdej drogi, która może doprowadzić do zmniejszenia zjawiska jakim jest ofiarochłonność wypadków drogowych.

Jeżeli pasażer swoim sprzeciwem wobec, przekraczania prędkości, wykonywania niebezpiecznych manewrów, nie zapinania pasów bezpieczeństwa czy wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu może zapobiec tragedii, niech to zrobi.

 

Apelujemy do kierujących o zachowanie rozsądku na drodze i poczucie odpowiedzialności za życie ludzkie.

Apelujemy do pasażerów: REAGUJCIE! Nie pozwólcie na to, aby stać się kolejną ofiarą wypadku drogowego.

 

Żródło: WRD KWP zs. w Radomiu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Ulubiony szpieg Churchilla, quiz i ludowe piosenki

Pięć trzyosobowych drużyn rywalizowało w cyklicznym konkursie "Wędrówki Regionalne po Ziemi Szydłowieckiej". Konkursowi rokrocznie przyświecał inny temat wiodący oraz zakres historyczny – zależnie od aktualnych...

Galerie

Najbradziej popularne

Pięć trzyosobowych drużyn rywalizowało w cyklicznym konkursie "Wędrówki Regionalne po Ziemi Szydłowieckiej". Konkursowi rokrocznie przyświecał inny temat wiodący oraz zakres historyczny – zależnie od aktualnych rocznic. Honorowy patronat sprawowali starosta - Włodzimierz Górlicki i burmistrz - Artur Ludew, którzy byli...
Podobnie jak w latach ubiegłych, Gminna Biblioteka Publiczna w Mirowie wraz z filią w Zbijowie Małym włączyła się w organizację Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Poza promocją bibliotek i czytelnictwa, dla dorosłych zorganizowano wycieczkę do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. - Poznaliśmy...
8 komitetów wyborczych, wiele niekiedy zupełnie nieznanych nazwisk. Już w niedzielę, 26 maja pójdziemy do urn, by wybrać swoich przedstawicieli do Europarlamentu. Kto startuje? Na kogo głosować? Głosować można w godz. 7.00 - 21.00. Głos ważny można oddać tylko na...
Dzisiaj, tuż po godz. 11 płonął osobowy samochód na trasie S-7. Do tego zdarzenia doszło na ekspresówce w rejonie miejscowości Sadek. W trakcie jazdy, w seacie zapaliła się komora silnika. Pożar ugaszono przed przybyciem strażaków. - Strażacy z JRG odłączyli akumulator...
Gmina Jastrząb zaprasza mieszkańców na spotkanie dotyczące akcji edukacyjnej w ramach projektu pn " Budowa gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla gminy Jastrząb" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego - Gospodarka przyjazna środowisku. Spotkanie odbędzie się 31 maja...

Popularne w ostatnich dniach