Oszust filarem zorganizowanej grupy przestępczej?

Wybór ofiar nie był przypadkowy. W tym gronie mieli być także mieszkańcy naszego powiatu. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie mężczyzny, który w swojej przestępczej działalności, korzystał z metody „na policjanta”. Co wynika z dotychczasowych ustaleń?

Jego przestępcza działalność, zapewne byłaby dalej kontynuowana, gdyby nie to, co wydarzyło się pod koniec listopada 2018 r. W ręce stróżów prawa, niemal na gorącym uczynku wpadł 59-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Skarżyska-Kam. Z informacji do jakich udało nam się dotrzeć wynika, iż wiedzę o jego obecności w naszym regionie posiadali m.in. funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji.

Nie działał sam

Mężczyzna był przez policjantów obserwowany. Wszedł do klatki schodowej jednego z bloków. Kiedy opuścił budynek, policjanci odwiedzili mieszkanie, z którego wyszedł. Zastali tam 73-latka, który padł ofiarą oszusta. – Jak się okazało, senior odebrał telefon od rzekomego syna, który miał być sprawcą wypadku. W dalszej części historyjki, telefon przekazany został policjantowi, który znalazł sposób na rozwiązanie kłopotów syna oszukanego mężczyzny. Pomoc miała polegać na przekazaniu znacznej kwoty dla osób poszkodowanych w rzekomym wypadku. Po pieniądze miał zgłosić się funkcjonariusz – tłumaczył Maciej Ślusarczyk, reprezentujący zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Mundurowym, po zatrzymaniu sprawcy udało się odzyskać w całości utracone pieniądze w kwocie przekraczającej 63 tys. zł. Szybko okazało się jednak, że takich i podobnych zdarzeń z jego udziałem w naszym regionie było znacznie więcej.

– 59-latek powiązany jest z dokonaniem oraz usiłowaniem ok. 50 podobnych czynów na terenie kraju – stwierdził jesienią ub. roku asp. Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku.

Ponad 1 milion złotych

Na początku prowadzonego przez skarżyską Prokuraturę Rejonową śledztwa, mówiło się o kwocie blisko 400 tys. zł, jaką 59-latek miał wyłudzić. Szybko okazało się jednak, że będzie ona znacznie większa. O ile? Tuż po tym, jak sprawa stała się głośna, nie tylko w regionalnych mediach, do śledczych zaczęły się zgłaszać kolejne osoby, jakie padły ofiarą naciągacza, lub miały z nim jakikolwiek kontakt.

– Nasze dotychczasowe ustalenia wskazują na to, iż podejrzany dokonał oszustwa na kwotę przekraczającą 400 tys. zł. W grę wchodziła kolejna, duża kwota – powiedział Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. – Szacujemy, że mężczyzna usiłował dokonać następnych oszustw na kwotę ok. 650 tys. zł. Łącząc obie kwoty daje to ponad 1 milion zł – zaznaczył rzecznik Prokopowicz.

Pochodzący z województwa mazowieckiego mężczyzna, od listopada przebywa za kratami. – Stosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania zostało przedłużone o kolejne, trzy miesiące. Podejrzany w Areszcie Śledczym przebywać będzie co najmniej do 15 sierpnia 2019 r. W sprawie nadal gromadzony jest dość obszerny materiał dowodowy. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie, osoby poszkodowane – stwierdził prok. Prokopowicz.

Nowy zarzut

W marcu br. śledztwo, od kolegów po fachu ze Skarżyska-Kam, przejęła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Postępowanie toczy się w wydziale I śledczym. – 59-latek usłyszał już ponad 40 zarzutów. Połączyliśmy wiele spraw, głównie z centralnej oraz wschodniej części naszego kraju. Wszystkie dotyczą oczywiście wyłudzenia lub usiłowania wyłudzenia pieniędzy – podkreślił nasz rozmówca. Co ciekawe, przedstawiciele organów ścigania znaleźli kolejne dowody, na przedstawienie jeszcze jednego, istotnego zarzutu.

– Mężczyzna podejrzany jest o udział w tzw. zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu oszustwa. Przypuszczamy, iż oprócz już zatrzymanego, w jej skład wchodziły jeszcze trzy osoby. Na razie nie są one zatrzymane. Policjanci cały czas pracują nad rozwiązaniem tej sprawy – mówił rzecznik Prokopowicz.

Rafał Roman

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi. Uczniowie...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze