Gombrowicz i Schulz

Na inauguracji XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego zaprezentowano „Przenikanie” według scenariusza i w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Ten spektakl jest nie tylko o Witoldzie Gombrowiczu, ale jego bohaterem jest również Bruno Schulz. Przedstawienie powstało na podstawie „Ferdydurke” W. Gombrowicza i „Emeryta” B. Schulza.

Zarówno Gombrowicz jak i Schulz – zbliżeni przez czas, w którym żyli i podobny stosunek do istnienia, dalecy jednak przez konteksty swojego pisarstwa – podejmują temat dzieciństwa…. Czynią to w sposób diametralnie różny. (…) Ich twórczość niezwykle ciekawie przenika się, uzupełnia, a dla wrażliwego i przenikliwego czytelnika – dopełnia.

(…) Z dywagacji, hipotez i przypuszczeń zrodziła się idea spektaklu „Przenikanie”. Spektaklu o przenikaniu młodości ze starością. Spektaklu, w którym Schulz Gombrowiczowi dodaje wzniosłości, Gombrowicz Schulzowi – komedii. Gdzie jedno wzmacnia drugie. Gdzie patos, ironia i tragizm stanowią niezbędny warunek zaistnienia namiętności, której synonimem i metaforą staje się dla dwóch wielkich pisarzy sztuka – podkreśla Waldemar Śmigasiewicz, reżyser tego intrygującego spektaklu.

Gombrowiczowskiemu festiwalowi teatralnemu towarzyszą m.in. wystawa plakatów do sztuk Gombrowicza (z kolekcji Galerii Plakatów w Krakowie) i ekspozycja prac Andrzeja Markiewicza „Pars pro toto. Impresje Gombrowiczowskie”.

Poprzedni artykułStadionowa inwestycja
Następny artykułPolonistka odznaczona

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Bus mercedes śmiertelnie przygniótł kierowcę... W Mokrej, w gminie Stąporków (pow. konecki) kursowy bus zderzył się z chryslerem. Bus przewrócił się na bok i śmiertelnie...
Dość nietypowe zjawisko można było zaobserwować dzisiaj (wtorek) około godz. 10.30 nad trasą S7 w Dobrucie. Nad tą ekspresową jezdnią, swobodnie fruwała sobie wielka blacha,...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze