Psy zanieczyszczają – ich właściciele nie sprzątają

Na ten śliski i „śmierdzący problem”, zwracają uwagę nasi czytelnicy. Chodzi o psie kupy, walające się na miejskich, czy też wiejskich skwerkach i chodnikach… Uprzątnięcie zanieczyszczeń powodowanych przez psy jest obowiązkiem właściciela, ale jak to w codziennej praktyce – wyegzekwować?…

Ci którzy, choć trochę podróżują podają przykłady niekoniecznie dużych miejscowości, w których ustawione są specjalne kosze i wiszą woreczki, aby psi właściciele mogli posprzątać po swych czworonogach… W nadmorskich miasteczkach nie są rzadkością – psie ubikacje, w niewielkich, osiatkowanych boksach. A w Wiedniu, gdy nie zbierzemy z chodnika czy skwerku kupy zrobionej przez naszego pupila, narażamy się na mandat wynoszący nawet 50 euro, który wystawi nam zawsze uśmiechnięta funkcjonariuszka tamtejszej Straży Miejskiej.- Policja reaguje na każde wykroczenie… i tylko ona może karać mandatami, także za nieposprzątanie po swoim psie. Odkąd nie ma u nas Straży Miejskiej, to policja zajmuje się wszystkimi wykroczeniami, jest to zadanie dla policji – stwierdził Michał Kwiatek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej szydłowieckiego magistratu.

– Nie było takich interwencji zgłaszanych i nie było mandatów za zanieczyszczanie przez psy chodników czy trawników. Ani w tym roku, ani w ubiegłym nie mieliśmy takich przypadków – zapewniła nas Marlena Skórkiewicz, rzeczniczka prasowa szydłowieckiej Powiatowej Komendy Policji.

– Jeśli nawet ktoś wyprowadzający psa na spacer weźmie ze sobą łopatkę i woreczek, i zbierze to co jego ulubieniec narobił na chodniku czy skwerku, to i tak nie ma, gdzie tego wyrzucić… – narzekają ci, którzy bezskutecznie rozglądają się za specjalnymi pojemnikami na psie odchody… – Przed kilku laty były pojemniki i torebki. Ale nie korzystały z tego osoby, które wyprowadzają psy, bo te foliowe torebki szybko znikały, zaraz po ich zawieszeniu przy dozownikach – przypomniał szef komunalnego referatu.

– Jeżeli nie mamy takich pojemników, to trudno jest wymagać i egzekwować obowiązek, aby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach… – dodała policyjna rzeczniczka.

Poza estetycznymi względami, walające się po skwerkach (na których bawią się małe dzieci…) psie kupy, to również problem – sanitarny.

– Uspakajając te zdrowotno-sanitarne obawy, kierownik Michał Kwiatek zapewnia: – Systematycznie przeglądamy nasze place zabaw, czy nie ma na nich m.in. zwierzęcych zanieczyszczeń. Również trawniki  nasze służby komunalne, sprzątają regularnie…

Samorządy odpowiadają i określają wymagania
Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 236 z 2005 roku poz. 2008 z późniejszymi zmianami), samorządy lokalne odpowiadają za utrzymanie czystości i porządku na swoim terenie oraz tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania m.in.: zapobiegając zanieczyszczeniu ulic, placów i terenów otwartych, a także określając wymagania wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych.
Zniszczyli i kradli

Przed czterema laty na terenie Szydłowca zamontowano zasobniki z jednorazowymi torebkami na psie odchody.

W bardzo krótkim czasie zasobniki te zostały zdewastowane, a torebki \”nieznani sprawcy\” rozkradali w dniu ich wyłożenia…

Zdrowotne zagrożenia

Zwierzęce odchody to nie tylko estetyczny problem, ale również ewentualne (realne) epidemiologiczne zagrożenie z tym związane…, przypominają o tym odpowiednie przepisy – (Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, Dz.U. Nr 234, poz. 1570).

Zanieczyszczone zwierzęcymi odchodami trawniki, po których biegają maluchy, stanowią realne – zdrowotne zagrożenie.

Jeśli na trawniku czy skwerku znajdują się psie obchody – bawiące się na nim kilkuletnie dzieci narażone są na groźne zakażenia chorobami pasożytniczymi takimi jak: toksokaroza, toksoplazmoza, giardioza, bąblowica (choroby zakaźne, wywoływane przez larwy glist psich i kocich).

Prowadzone przez łódzki \”Sanepid\” badania mikrobiologiczne próbek pobieranych z miejsc, w których najczęściej bawią się dzieci m.in. osiedlowych alejek, skwerów i parków, potwierdziły, że blisko połowa tych próbek zawierała jaja pasożytów i inne zanieczyszczenia biologiczne.

(Max.)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi. Uczniowie...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze