Psy zanieczyszczają – ich właściciele nie sprzątają

0
9

Na ten śliski i „śmierdzący problem”, zwracają uwagę nasi czytelnicy. Chodzi o psie kupy, walające się na miejskich, czy też wiejskich skwerkach i chodnikach… Uprzątnięcie zanieczyszczeń powodowanych przez psy jest obowiązkiem właściciela, ale jak to w codziennej praktyce – wyegzekwować?…

Ci którzy, choć trochę podróżują podają przykłady niekoniecznie dużych miejscowości, w których ustawione są specjalne kosze i wiszą woreczki, aby psi właściciele mogli posprzątać po swych czworonogach… W nadmorskich miasteczkach nie są rzadkością – psie ubikacje, w niewielkich, osiatkowanych boksach. A w Wiedniu, gdy nie zbierzemy z chodnika czy skwerku kupy zrobionej przez naszego pupila, narażamy się na mandat wynoszący nawet 50 euro, który wystawi nam zawsze uśmiechnięta funkcjonariuszka tamtejszej Straży Miejskiej.- Policja reaguje na każde wykroczenie… i tylko ona może karać mandatami, także za nieposprzątanie po swoim psie. Odkąd nie ma u nas Straży Miejskiej, to policja zajmuje się wszystkimi wykroczeniami, jest to zadanie dla policji – stwierdził Michał Kwiatek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej szydłowieckiego magistratu.

– Nie było takich interwencji zgłaszanych i nie było mandatów za zanieczyszczanie przez psy chodników czy trawników. Ani w tym roku, ani w ubiegłym nie mieliśmy takich przypadków – zapewniła nas Marlena Skórkiewicz, rzeczniczka prasowa szydłowieckiej Powiatowej Komendy Policji.

– Jeśli nawet ktoś wyprowadzający psa na spacer weźmie ze sobą łopatkę i woreczek, i zbierze to co jego ulubieniec narobił na chodniku czy skwerku, to i tak nie ma, gdzie tego wyrzucić… – narzekają ci, którzy bezskutecznie rozglądają się za specjalnymi pojemnikami na psie odchody… – Przed kilku laty były pojemniki i torebki. Ale nie korzystały z tego osoby, które wyprowadzają psy, bo te foliowe torebki szybko znikały, zaraz po ich zawieszeniu przy dozownikach – przypomniał szef komunalnego referatu.

– Jeżeli nie mamy takich pojemników, to trudno jest wymagać i egzekwować obowiązek, aby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach… – dodała policyjna rzeczniczka.

Poza estetycznymi względami, walające się po skwerkach (na których bawią się małe dzieci…) psie kupy, to również problem – sanitarny.

– Uspakajając te zdrowotno-sanitarne obawy, kierownik Michał Kwiatek zapewnia: – Systematycznie przeglądamy nasze place zabaw, czy nie ma na nich m.in. zwierzęcych zanieczyszczeń. Również trawniki  nasze służby komunalne, sprzątają regularnie…

Samorządy odpowiadają i określają wymagania
Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 236 z 2005 roku poz. 2008 z późniejszymi zmianami), samorządy lokalne odpowiadają za utrzymanie czystości i porządku na swoim terenie oraz tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania m.in.: zapobiegając zanieczyszczeniu ulic, placów i terenów otwartych, a także określając wymagania wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych.
Zniszczyli i kradli

Przed czterema laty na terenie Szydłowca zamontowano zasobniki z jednorazowymi torebkami na psie odchody.

W bardzo krótkim czasie zasobniki te zostały zdewastowane, a torebki \”nieznani sprawcy\” rozkradali w dniu ich wyłożenia…

Zdrowotne zagrożenia

Zwierzęce odchody to nie tylko estetyczny problem, ale również ewentualne (realne) epidemiologiczne zagrożenie z tym związane…, przypominają o tym odpowiednie przepisy – (Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, Dz.U. Nr 234, poz. 1570).

Zanieczyszczone zwierzęcymi odchodami trawniki, po których biegają maluchy, stanowią realne – zdrowotne zagrożenie.

Jeśli na trawniku czy skwerku znajdują się psie obchody – bawiące się na nim kilkuletnie dzieci narażone są na groźne zakażenia chorobami pasożytniczymi takimi jak: toksokaroza, toksoplazmoza, giardioza, bąblowica (choroby zakaźne, wywoływane przez larwy glist psich i kocich).

Prowadzone przez łódzki \”Sanepid\” badania mikrobiologiczne próbek pobieranych z miejsc, w których najczęściej bawią się dzieci m.in. osiedlowych alejek, skwerów i parków, potwierdziły, że blisko połowa tych próbek zawierała jaja pasożytów i inne zanieczyszczenia biologiczne.

(Max.)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.