Rozmowa z Martą Michalską-Wilk i Magdaleną Nowacką

Marta Michalska-Wilk, nasz Senator


Od lat zaangażowana w sprawy społeczne. W ostatnich wyborach samorządowych wybrana na radną Rady Miejskiej w Radomiu. Ludzie jej ufają, bo zawsze wywiązuje się z powierzonych jej obowiązków i jest znana ze swojego uporu w dążeniu do celu. Marta Michalska-Wilk, tym razem ośmiela się Państwa prosić o głos w wyborach parlamentarnych – chce nas reprezentować jako senator z Mazowsza.

Marta Michalska-Wilk, mgr prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, skończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania w administracji publicznej na Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej w Radomiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie, w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Radomiu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pełniła funkcję kierownika delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Obecnie pracuje w Radomskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej RADPEC. Od dwóch kadencji radna Radomia stara się o mandat senatora. Jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej do Senatu w okręgu nr 50.

– Przed Panią kolejne wyzwanie, ale zdaje się, że w Pani przypadku powiedzenie „chcieć to móc” najlepiej się sprawdza. Daje Pani temu wyraz od początku swojej społecznej działalności, jeszcze jako uczennica III LO im. Czachowskiego, gdzie działała aktywnie w Parlamencie Młodzieży…

– To prawda, od zawsze było mnie wszędzie pełno, angażowałam się zawsze tam, gdzie była potrzeba i mogła zrobić coś pożytecznego dla innych. Już w klasie maturalnej głosami reprezentantów radomskich szkół średnich zostałam Marszałkiem Parlamentu Młodzieży. Moja osobowość, zdecydowanie w realizacji uczniowskich postulatów i determinacja w dążeniu do celu widać przekonały innych. Te cechy pozostały we mnie niezmienne od lat. Ugruntowane na kolejnych ścieżkach życia wykorzystywałam skutecznie w pracy na rzecz Koła Młodych Demokratów, do którego trafiłam na studiach, później w wyborach do Rady Miejskiej, Sejmu, Sejmiku Mazowieckiego czy Europarlamentu.

– Nie da się zatem ukryć, że w kampaniach wyborczych jest Pani mocno doświadczona, ale wie i zdaje sobie sprawę doskonale z tego gdzie i po co idzie, czego przykładem jest powierzenie Pani mandatu radnej na kolejną kadencję w Radomiu w jednym z największych okręgów.

– Okręg nr 4, który obejmuje osiedla Michałów, Zamłynie, Kaptur, Obozisko, Wacyn, Gołębiów, boryka się z wieloma problemy, których mam świadomość. Za sprawą Radomskiego Programu Drogowego udało nam się wiele miejsc w tym rejonie wyciągnąć z przysłowiowego błota, bo jeszcze jakiś czas temu, jak np. przy ul. Klonowicza nie było utwardzonej drogi. Zaniedbane i zapomniane przez lata części miasta nabrały nagle nowego wyglądu i wymiaru, gdzie uczniowie mają lepsze warunki do nauki i uprawiania sportów a osoby starsze mają, gdzie wyjść i zrelaksować się na świeżym powietrzu.

– Od zawsze zatroskana o sprawy miasta i jego mieszkańców z pewnością rzetelnie zadba Pani o sprawy całego regionu reprezentując Mazowsze w Senacie…

– Sprawy lokalne pozwalają szerzej spojrzeć na problemy ludzi i ich źródło. Doskonale znam problemy służby zdrowia w Radomiu, na Mazowszu, w kraju „od podszewki”. Jako młoda mama wiem z jakimi problemami borykają się młodzi rodzice, często pozbawieni pomocnej dłoni babci czy dziadka. Z mężem mamy to szczęście, że nasi wspaniali rodzice ugaszą każdy przysłowiowy pożar i zawsze możemy na nich liczyć. Niestety nie wszyscy tak mają.

Szydłowiec jako jeden z nielicznych w regionie ma żłobek, ale brakuje tu przedszkoli. To luka, którą trzeba uzupełnić, by mamy mogły wracać na rynek pracy.

Wiem, jakie są niedostatki i potrzeby na każdej płaszczyźnie życia i co trzeba zrobić, by im przeciwdziałać. Zmiany na lepsze widać, ale postępują one zbyt wolno. Potrzeba więcej determinacji i zdecydowania w sprawach związanych z kierowaniem kadrami czy gospodarce finansowej, bo te zagadnienia budzą spore zastrzeżenia.

– Bogaty dorobek zawodowy, udane życie osobiste, mnóstwo pasji i zainteresowań, jak choćby kibicowanie piłkarzom Radomiaka. Jak udaje się Pani godzić obowiązki żony, mamy, pracownika na pełnym etacie, do tego czynnie zaangażowanej kobiety w sprawy lokalne? Skąd siły i energia, by to wszystko pogodzić?

– To kwestia zorganizowania i priorytetów, jakie człowiek stawia sobie w życiu. Dla mnie motorem napędowym do działania są inni ludzie, których spotykam na co dzień, z którym rozmawiam. Ponieważ jestem rozpoznawalna, ludzie zaczepiają mnie na mieście, czasem dzwonią, wiedzą, że odbieram telefon. Niejednokrotnie proszą o pomoc albo dziękują za coś, co udało się wspólnymi siłami dokonać. Lubię te kontakty, to daje mi ogromnie dużo satysfakcji, ale i motywuje do dalszej ciężkiej pracy.

Czy siódemka okaże się szczęśliwa?

Młoda, energiczna, zdyscyplinowana, wytrwale dążąca do stawianych sobie celów. Atuty charakteru chce przekuć w sukces pracując na rzecz mieszkańców regionu i województwa. Magdalena Nowacka, kandydatka do Sejmu chce zostać posłem dla ludzi, nie dla siebie…

Magdalena Nowacka (39 l.), rodem z Szydłowca startuje z numerem siedem na liście Koalicji Obywatelskiej. Bezpartyjna. Ufa, że będzie to szczęśliwa siódemka zarówno dla niej, jak również mieszkańców Szydłowca, których ma nadzieję reprezentować w polskim Sejmie.

– Nie mam doświadczenia politycznego, ale mam za to mnóstwo zapału i chęci do pracy na rzecz mieszkańców i całego regionu – mówi kandydatka do parlamentu. – Chcę zostać posłem nie dla siebie, ale dla ludzi, bo to człowiek i jego zadowolenie tworzą szczęśliwy i bogaty kraj. Decyzja o kandydowaniu w wyborach parlamentarnych to zobowiązanie wobec wyborców. Mam takie same potrzeby jak Wyborcy, znam ich problemy. Determinacja w działaniu, jaką posiadam, na pewno pomoże mi wdrażać nasze wspólne potrzeby w życie.

W realizacji społecznych deklaracji i zobowiązań na pewno pomocne okaże się dotychczas zdobyte wykształcanie oraz doświadczenie zawodowe. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, ukończyła studia za kierunku geografia na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Wczesne macierzyństwo nie przeszkodziło jej w spełnianiu zawodowych ambicji – doktor Nauk o Ziemi zrobiła doktorat na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ma na swoim koncie również uprawnienia związane z zarządzaniem w oświacie (Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu), które z powodzeniem wykorzystuje w pracy na stanowisku dyrektora Miejskiego Zespołu Żłobków w Szydłowcu. Wcześniej pracowała w szkołach średnich w Szydłowcu, VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowej Wsi.

– Kocham ludzi, swój zawód, wychowanie młodzieży i kontakt z uczniami. Praca nauczyciela to moja pasja, którą wykonuję z radością – mówi M. Nowacka, która pomaganie innym ma w naturze. – Angażuję się we wszelkie możliwe akcje charytatywne, zarówno na rzecz ludzi (np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy), jak również zwierząt. Jestem szczęśliwa i zadowolona z tego, co udało mi się osiągnąć w życiu.

W ludziach ceni szczerość i prawdomówność. Nie lubi zakłamania i obłudy. Jeśli raz zostanie przez kogoś oszukana, już drugi raz tej osobie nie zaufa.

Za swój największy dotychczasowy sukces uważa rodzinę, męża i dwie córki. Powodem do dumy jest zdobycie w ub. roku przez 20-letnią córkę tytułu I wice Miss Ziemi Radomskiej 2018, co otworzyło furtkę do startu w finale Miss Polski 2018.

– Rodzina jest dla mnie najważniejsza. Najlepiej czuję się tu, gdzie mieszkam, a lokalny patriotyzm to moje drugie imię. Chętnie wyjeżdżam i podróżuję, ale na krótko. Po kilku dniach tęsknię i z radością wracam do moich dobrze znanych miejsc – dodaje.

M. Nowacka jako kandydatka do sejmiku województwa mazowieckiego w poprzednich wyborach samorządowych uzyskała 3.238 głosów.

– Liczę na Państwa głos 13 października – nie zawiodę! – zapewnia.

Materiał wyborczy KKW Koalicja Obywatelska  PO . N IPL Zieloni 

Rozmawiała Ewelina Jamka

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Europejski dzień przeciwko handlowi ludźmi

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla...
W poniedziałek, 21 października br. na terenie garnizonu mazowieckiego Policji prowadzone są działania pod nazwą „Trzeźwość w przewozie osób”. Celem działań jest ujawnianie nietrzeźwych...
Do 25 października można zgłosić swoją kandydaturę do  Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia czekają na młodych, którzy chcą mieć wpływ na rozwiązywanie, ważnych...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze