Sztuka Magdaleny Abakanowicz

Wystawę dzieł, jednej z najbardziej znanych polskich rzeźbiarek oglądać można w orońskim CRP. W tutejszych galeriach i w parku prezentowane są m.in. prace z jej „głośnych” rzeźbiarskich cyklów.

– Magdalena Abakanowicz to światowej sławy polska rzeźbiarka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek na świecie. Jej prace znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych instytucji na całym świecie – podkreślają organizatorzy wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prace artystki o międzynarodowej renomie, prezentowane są w: Muzeum Rzeźby Współczesnej oraz galeriach – „Oranżeria”, „Kaplica”, „Wozownia”, a także w Parku Rzeźby, i w Pałacu Józefa Brandta.

Wiosną br. wystawa „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”, prezentowana była w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze. Od lipca w rozszerzonej wersji, można ją oglądać w Orońsku. Zgromadzone na tej ekspozycji dzieła – „pokazują wielowątkową twórczości pierwszej damy polskiej sztuki”.

– Najbardziej znanym abakanom – Błękitnemu, Tubie, Czarnemu Ubraniu, Lady i kilku innym – towarzyszą rzeźby wykonane przez artystkę z jutowego płótna utwardzanego żywicą: Głowy (1973–1975), Postacie stojące (1986–1987), słynne Plecy (1976), a także Oracz (1996–1997) i inne. Wystawa pokazuje jak duże znaczenie miała dla artystki figura ludzka – zachęcają do obejrzenia wystawy w orońskim CRP jej organizatorzy.

Kuratorką wystawy jest dyrektorka CRP, Eulalia Domanowska. Honorowym patronem wystawy, zorganizowanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, jest Piotr Gliński wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorzy wystawy to: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz- Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego w Warszawie, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze. Wystawę w CRP oglądać można od wtorku do piątku: w godz. 10 – 17,  a w weekendy: w godz.10. – 18. Ekspozycja czynna będzie aż do 6 października.

 Międzynarodowa kariera polskiej artystki

Magdalena Abakanowicz (1930–2017) studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1950–1954). Początkowo zajmowała się malarstwem, by szybko przejść do innych dziedzin twórczości – tkaniny i rzeźby.

W 1965 roku otrzymała złoty medal na Biennale w São Paulo. Zasłynęła tzw. „abakanami” oraz figuratywnymi kompozycjami przestrzennymi, które powstawały głównie z tkanin, juty, ale także z drewna, kamienia czy brązu. Wprowadziła techniki tkackie do galerii sztuki nowoczesnej. Monumentalne abstrakcyjne formy zawieszała w przestrzeni, przekraczając granice między malarstwem i rzeźbą…

Magdalena Abakanowicz reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 1980 r. Jest autorką m.in. dużych realizacji rzeźbiarskich w Parku Granta w Chicago, Parku Olimpijskim w Seulu (Korei Płd), Muzeum Miejskim w Hiroszimie (Japonii), Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem i Ogrodzie Rzeźby Muzeum Izrael w Jerozolimie. Brała udział w kilkudziesięciu międzynarodowych wystawach w muzeach i galeriach Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Odznaczona dwukrotnie nagrodą rzeźbiarską przez Sculpture Center. w Nowym Jorku.

(Max. )

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach poszukuje zaginionego mieszkańca Starachowic. Arkadiusz Ziewiec lat 53. W dniu 7 grudnia 2019 r. zostało zgłoszone zawiadomienie o zaginięciu,...
Podstawowym kryterium decydującym o zatrzymaniu przez policjanta dowodu rejestracyjnego jest stan techniczny pojazdu. Funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego...
Strażacy ochotniczych straży pożarnych, działających na terenie gminy Szydłowiec otrzymali nowoczesny sprzęt ratowniczy. W czwartek, 5 grudnia Burmistrz Artur Ludew przekazał nowe wyposażenie, zakupione...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze