Sztuka Magdaleny Abakanowicz

Wystawę dzieł, jednej z najbardziej znanych polskich rzeźbiarek oglądać można w orońskim CRP. W tutejszych galeriach i w parku prezentowane są m.in. prace z jej „głośnych” rzeźbiarskich cyklów.

– Magdalena Abakanowicz to światowej sławy polska rzeźbiarka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek na świecie. Jej prace znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych instytucji na całym świecie – podkreślają organizatorzy wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prace artystki o międzynarodowej renomie, prezentowane są w: Muzeum Rzeźby Współczesnej oraz galeriach – „Oranżeria”, „Kaplica”, „Wozownia”, a także w Parku Rzeźby, i w Pałacu Józefa Brandta.

Wiosną br. wystawa „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”, prezentowana była w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze. Od lipca w rozszerzonej wersji, można ją oglądać w Orońsku. Zgromadzone na tej ekspozycji dzieła – „pokazują wielowątkową twórczości pierwszej damy polskiej sztuki”.

– Najbardziej znanym abakanom – Błękitnemu, Tubie, Czarnemu Ubraniu, Lady i kilku innym – towarzyszą rzeźby wykonane przez artystkę z jutowego płótna utwardzanego żywicą: Głowy (1973–1975), Postacie stojące (1986–1987), słynne Plecy (1976), a także Oracz (1996–1997) i inne. Wystawa pokazuje jak duże znaczenie miała dla artystki figura ludzka – zachęcają do obejrzenia wystawy w orońskim CRP jej organizatorzy.

Kuratorką wystawy jest dyrektorka CRP, Eulalia Domanowska. Honorowym patronem wystawy, zorganizowanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, jest Piotr Gliński wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorzy wystawy to: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz- Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego w Warszawie, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze. Wystawę w CRP oglądać można od wtorku do piątku: w godz. 10 – 17,  a w weekendy: w godz.10. – 18. Ekspozycja czynna będzie aż do 6 października.

 Międzynarodowa kariera polskiej artystki

Magdalena Abakanowicz (1930–2017) studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1950–1954). Początkowo zajmowała się malarstwem, by szybko przejść do innych dziedzin twórczości – tkaniny i rzeźby.

W 1965 roku otrzymała złoty medal na Biennale w São Paulo. Zasłynęła tzw. „abakanami” oraz figuratywnymi kompozycjami przestrzennymi, które powstawały głównie z tkanin, juty, ale także z drewna, kamienia czy brązu. Wprowadziła techniki tkackie do galerii sztuki nowoczesnej. Monumentalne abstrakcyjne formy zawieszała w przestrzeni, przekraczając granice między malarstwem i rzeźbą…

Magdalena Abakanowicz reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 1980 r. Jest autorką m.in. dużych realizacji rzeźbiarskich w Parku Granta w Chicago, Parku Olimpijskim w Seulu (Korei Płd), Muzeum Miejskim w Hiroszimie (Japonii), Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem i Ogrodzie Rzeźby Muzeum Izrael w Jerozolimie. Brała udział w kilkudziesięciu międzynarodowych wystawach w muzeach i galeriach Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Odznaczona dwukrotnie nagrodą rzeźbiarską przez Sculpture Center. w Nowym Jorku.

(Max. )

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Widzieliście już nowy kanał kulinarny "Zasmakuj tradycji" polecany przez powiat szydłowiecki? Opublikowanych zostało już 5 odcinków. Warto poznać regionalne specjały. Późne lato potwierdza uznanie dla...
"Był sobie pies", to ostatni film, który zostanie zaprezentowany podczas tegorocznych, kończących się już wakacji na zamkowym dziedzińcu. Projekcja odbędzie się w piątek 23 sierpnia,...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze