Uczennice KOP-u podążają za kulinarnymi trendami

Uczennice z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w ZS im. KOP w Szydwcu uczestniczyły w dwudniowym, niezwykłym wydarzeniu kulinarnym w Akademii Inspiracji MAKRO w Krakowie. Udział w przedsięwzięciu, Kinga Hamela i Julia Nikodem, zagwarantowały sobie dzięki podwójnej wygranej w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Wyzwanie MAKRO Chefa.

W dniach 14-15 listopada odbył się test kulinarny. Po raz pierwszy MAKRO zorganizowało  ogólnopolski konkurs kulinarny znacznie odbiegający swoją formułą od klasycznych konkursów gastronomicznych. W przedsięwzięciu udział wzięło 17 zespołów. Kraków, to miejsce nieprzypadkowe. Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wybrane restauracje z Krakowa wprowadziły na tydzień od 11 do 17 listopada specjalne dania w kolorze flagi i zapraszały gości do kulinarnej celebracji. Tydzień Kuchni Polskiej, organizowany przez sieć hurtowni MAKRO Polska, jest jednym z wydarzeń towarzyszących projektowi Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej Kraków 2019.

Pierwszy dzień wyzwania, to podróż kulinarna do krakowskich restauracji. Każdy zespół mógł spróbować dań kuchni krakowskiej serwowanych w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej. Tuż przy krakowskich plantach, krok od Małego Rynku i Bazyliki Mariackiej „ukręcił się” Kogel Mogel – restauracja, do której przybyły dziewczyny z Szydłowca – informuje Marta Bińkowska, opiekun i nauczyciel młodych adeptek sztuki kulinarnej. Miejsce, w którym można skosztować tradycyjnych polskich dań w nowych, niespotykanych aranżacjach. Spotkanie z Szefem Kuchni restauracji Kogel Mogel – Dawidem Jagodzińskim rozwiało wątpliwości co do wyboru najlepszych dań. Polecane przez Szefa potrawy – zupa grzybowa ze śliwką z uszkami z gęsiny, biodrówka wieprzowa z białym burakiem i wiśnią a na deser sernik żurawinowy z białą czekoladą  oraz biały mak z nutą dyni i pomarańczy okazały się „strzałem w dziesiątkę”.

Drugi dzień to sprawdzenie wiedzy kulinarnej uczestników. Każdy dwuosobowy zespół musiał przejść przez kulinarny tor przeszkód rozwiązując zadania teoretyczne i praktyczne. Do pokonania uczniowie mieli 10 stanowisk. Okazało się, że filetowanie pstrąga czy dzielenie kurczaka na elementy kulinarne to nie problem dla młodych adeptów sztuki kulinarnej. Uczniowie wykazali się również wiedzą na temat kuchni polskiej, regionalnej kuchni krakowskiej, żywności convenience, drobiu, ryb czy czekolady.
W efekcie zmagań Kinga Hamela wygrała konkurs instagramowy na najciekawsze zdjęcie, oddające najwięcej doznań kulinarnych nawiązując oczywiście do Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej.

– Patrząc na ideę konkursu i zaangażowanie organizatorów czujemy się wyróżnione, że mogłyśmy wziąć udział w tak niezwykłym wydarzeniu kulinarnym. Uczestnictwo w przedsięwzięciu pozwoliło nam poznać własne wartości, nauczyło zachowania się w sytuacjach, do których czasami należy podejść z zimną krwią a przede wszystkim nauczyło współpracy z drugą osobą pomimo różnych koncepcji. Porady, podpowiedzi ze strony Szefów Kuchni są nieocenione. Udział w konkursie jeszcze bardziej utwierdził mnie w przekonaniu, że ciężka praca i doświadczenie zaowocują w przyszłości, a nowe gastronomiczne kontakty otwierają przed nami wiele możliwości.  To były dwa niesamowite, pełne wrażeń dni w gronie niezwykłych ludzi – tak udział w przedsięwzięciu podsumowała Kinga.

Źródło: Powiat Szydłowiecki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Mundurowi pomocnicy Mikołaja…

Policjanci oraz strażacy z Pionek wspólnie z Mikołajem odwiedzili dzieci i pomagali rozdawać prezenty.   Mundurowi z Pionek po raz kolejny pomagają Świętemu Mikołajowi rozdawać prezenty....

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Policjanci oraz strażacy z Pionek wspólnie z Mikołajem odwiedzili dzieci i pomagali rozdawać prezenty.   Mundurowi z Pionek po raz kolejny pomagają Świętemu Mikołajowi rozdawać prezenty....
Stowarzyszenie "Wrzos" zorganizowało andrzejkowe warsztaty, podczas których przypominano związane z dniem św. Andrzeja tradycje...  W kulturze ludowej początek Adwentu kojarzony jest ze św. Katarzyną i...
Po pobiciu przypadkowego przechodnia zażądał od niego pieniędzy i komórkowego telefonu. Podejrzanego  o to przestępstwo mężczyznę tymczasowo aresztowano. - W nocy 21 listopada na jednej...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze