Uczniowie z Szydłowca na praktykach w Lizbonie

Dla ośmioosobowej grupy stolarzy z Zespołu Szkół im. KOP i Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Szydłowcu zakończył się lizboński etap projektu “Europejskie praktyki szansą na sukces zawodowy”. W stolicy Portugalii wciąż przebywają i szlifują swoje zawodowe umiejętności uczniowie Technikum Żywienia i Technikum Informatycznego z ZS im. KOP, którzy wrócą do domu pod koniec lipca.

Młodzi stolarze Krzysztof, Patryk, Paweł, Filip, Oskar, Dominik, Krystian i Artur przez 10 dni przyglądali się od środka działalności niewielkich lizbońskich zakładów stolarskich zajmujących się głównie renowacją mebli, często bardzo oryginalnych i unikatowych. Uczniowie zostali zaangażowani w codzienną pracę wykonując między innymi usuwanie starych powłok lakierniczych, szlifowanie różnych powierzchni, uzupełniane ubytków, nakładanie nowych powłok żywicznych i woskowych.

Ciekawe jest na pewno to, że uczyli się stosować stare, tradycyjne metody renowacyjne (np. z zastosowaniem klejów odzwierzęcych, które samodzielnie przygotowywali), a  z drugiej  strony mogli zaobserwować wkraczanie nowoczesnych technologii do zakładów stolarskich (np. stosowanie  drukarek 3D).

Atrakcyjność zajęć zwiększała  praca  z egzotycznymi  gatunkami  drewna np. venge, merbau i innymi rzadko stosowanymi w Polsce. Adepci sztuki stolarskiej brali także udział w produkcji designerskich stołów na specjalne zamówienie, wartych kilka tysięcy euro. Z powierzonymi im zadaniami radzili sobie bardzo sprawnie dając dowód jakości kształcenia zawodowego oferowanego przez szydłowieckie placówki. Jeden z młodych  stolarzy otrzymał nawet propozycję pracy w zakładzie, gdzie odbywał szkolenie. Nawiązane kontakty mogą więc praktycznie  zaowocować i zmienić czyjeś życie.

Jak zauważa Joanna Plewa-Dziubek, nauczyciel i opiekun młodzieży podczas zagranicznych praktyk, pobyt w Lizbonie nie tylko wzmocnił zawodowe umiejętności stolarzy, ale również był również dla niech szkołą samodzielności, radzenia sobie w nowych warunkach, wśród nowych ludzi i miejsc. Niektórzy po raz pierwszy odbyli podróż samolotem, czy regularnie korzystali z metra i innych środków komunikacji publicznej dostępnej w wielkim mieście. Na ulicach i plażach codziennie spotykali ludzi o różnych kolorach skóry, mówiących w różnych językach, noszących różnorodne stroje, ale zwykle uśmiechniętych, życzliwych, cierpliwych. Te kontakty międzyludzkie w pracy i poza nią  niewątpliwie wpłynęły na wzrost kompetencji językowych praktykantów. Pracując w kilku różnych miejscach, na co dzień  w czasie praktyk, uczniowie byli pozostawieni bez wsparcia językowego ze strony nauczycieli, musieli sami komunikować się w języku angielskim, a czasem portugalskim, czy polskim przy pomocy aplikacji TłumaczGoogle. Trzeba uczyć się  sobie radzić!

Na to wszystko nałożyło się zetknięcie z portugalską kulturą. Portugalski partner projektu zadbał aby młodzież zobaczyła coś poza Lizboną, która sama w sobie jest klimatyczna, przesiąknięta duchem wielkich żeglarzy – odkrywców  i nastrojowym fado. Nie obyło się więc  bez wycieczki do Fatimy, ale także monastyru Batalha reprezentującego słynny, charakterystyczny dla Portugalii manueliński styl architektoniczny, czy świetnie zachowanego średniowiecznego miasteczka Obidos. I oczywiście plaże! Wśród nich podobno najsłynniejsza wśród  surferów  plaża w Nazare. Pierwsza kąpiel w Oceanie Atlantyckim!  Atrakcja goniła atrakcję.

Dwa tygodnie w Lizbonie minęły błyskawicznie. Solarska grupa miała wyraźną ochotę zostać dłużej. Wpłynęła na to świetna  atmosfera panująca w zakładach pracy oraz organizacja pobytu i opieka oferowana przez portugalskiego partnera, czyli firmę DNA w osobie jej szefa Ricardo Moreno i jego współpracowników.

źródło: Powiat szydłowiecki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Widzieliście już nowy kanał kulinarny "Zasmakuj tradycji" polecany przez powiat szydłowiecki? Opublikowanych zostało już 5 odcinków. Warto poznać regionalne specjały. Późne lato potwierdza uznanie dla...
"Był sobie pies", to ostatni film, który zostanie zaprezentowany podczas tegorocznych, kończących się już wakacji na zamkowym dziedzińcu. Projekcja odbędzie się w piątek 23 sierpnia,...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze