Uwaga! Ukradli truciznę, która powoduje raka!

Złodzieje weszli do kontenera stacji transformatorowej w sąsiednim Stąporkowie. Ukradli uzwojenie i olej chłodzący transformator. Olej jest silną trucizną powodującą nowotwory. Wyrządzili szkody szacowane na 5.000 złotych, a zarobią w skupie złomu najwyżej połowę tej kwoty.

Złodzieje włamali się do nie użytkowanego kontenera, w którym był transformator. Rozbebeszyli to urządzenie, zabrali olej – chłodziwo stacji trafo i jego miedziane uzwojenie. Właściciel wycenił straty na 5.000 złotych – mówił nam st. sierż. Piotr Przygodzki, oficer prasowy koneckich policjantów.

Ten lakoniczny komunikat koneckich policjantów nie informuje, że w oleju transformatorowym, w latach 60. ubiegłego wieku odkryto silne własności rakotwórcze substancji chłodzących. Są silnie toksyczne, rakotwórcze to  polichlorowane bifenyle (PCB), furany, dioksyny. W środowisku naturalnym ulegają one bardzo powolnemu rozkładowi z wydzieleniem pochodnych o własnościach zbliżonych do dioksyn i powodują bardzo trudne do usunięcia skażenie gleby i wody. W zetknięciu z organizmem człowieka powodują nowotwory, choroby układów immunologicznego i nerwowego, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, a także uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży. Prawdopodobnie złodziej  lub złodzieje nie byli kobietami w ciąży, ale zetknięcie się  z olejem może  powodować nieodwracalne skutki.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi. Uczniowie...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze