Jak wygląda proces weryfikacji tożsamości klienta w bankach i firmach pozabankowych?

Przy ubieganiu się o kredyt w banku każdy klient poddawany jest wnikliwej ocenie zdolności i wiarygodności kredytowej. Jeśli wcześniej nie miał do czynienia z daną instytucją bankową, musi też dokonać weryfikacji swojej tożsamości. Nie inaczej jest w przypadku pożyczek udzielanych przez firmy pozabankowe, tzw. chwilówek. Jak przebiega proces weryfikacji?

Weryfikacja za pomocą przelewu

 W zdecydowanej większości firm pożyczkowych, jakie działają na polskim rynku pożyczkowym, dokonywana jest weryfikacja tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Jego wykonanie jest banalnie proste.

Firmy pozabankowe, które mają w ofercie szybkie pożyczki gotówkowe, zazwyczaj wymagają od swoich klientów zarejestrowania się na stronie internetowej, poprzez wypełnienie elektronicznego formularza rejestracyjnego, a następnie dokonania opłaty rejestracyjnej z Indywidualnego Konta Bankowego podanego w formularzu rejestracyjnym. Bardzo ważne przy tym jest, że konto musi być zarejestrowane w polskim banku, na dane klienta, które zostały podane we wniosku rejestracyjnym czy wniosku o udzielenie szybkiej pożyczki gotówkowej.

Kwota przelewu jest zwykle bardzo niska i wynosi symboliczny 1 grosz lub 1 zł. Jeśli firma pożyczkowa żąda od potencjalnego pożyczkobiorcy wpłaty znacznie wyższej kwoty, można podejrzewać, że jest to oszustwo i przestępcy chcą wyłudzić od nas pieniądze, tymczasem w zamian nigdy nie otrzymamy żadnej pożyczki.

Po co weryfikacja tożsamości?

Firmy pożyczkowe muszą zabezpieczać również i swoje interesy i sprawdzać, komu tak właściwie udzielają pożyczki. W interesie każdego obywatela leży to, aby pożyczkodawcy wnikliwie kontrolowali tożsamość klientów. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać sytuacjom, w których osoby niepowołane posłużą się naszymi danymi osobowymi i zarejestrują w serwisie pożyczkowym po to, aby dokonać wyłudzenia pożyczki. Tymczasem jej spłata obciąży niewinnego człowieka.

Pozostałe sposoby weryfikacji tożsamości

W nielicznych przypadkach weryfikacja tożsamości potencjalnych pożyczkobiorców odbywa się w inny sposób, niż opisany powyżej. Pożyczkodawca może wymagać od klienta wypełnienia elektronicznego wniosku, a następnie wysłania mu zdjęcia lub skanu swojego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Zwykle musi być to dowód osobisty lub paszport.

Jeszcze inni weryfikują tożsamość klienta poprzez szybki przelew w specjalnym programie. Niesie to jednak za sobą pewne niebezpieczeństwo dla samego pożyczkodawcy. Podaje on bowiem swoje dane do logowania do konta bankowego. Co prawda firmy pożyczkowe deklarują, że wszystkie dane są szyfrowane i bezpieczne oraz że nie wpadną one w niepowołane ręce, ale udostępnianie ich komukolwiek, nawet firmie pożyczkowej działającej całkowicie uczciwie i zgodnie z prawem, nadal będzie działaniem co najmniej ryzykownym.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Klub Sportowy Jastrząb uroczyście świętował jubileusz 20-lecia. Był piłkarski turniej, mecz juniorów z oldboyami, odznaczenia i podziękowania dla najbardziej zasłużonych. W sobotnich uroczystościach uczestniczyli sportowi...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze