XIII Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich w Pawłowie

Za nami XIII Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich, który odbył się w sobotnie wrześniowe popołudnie w świetlicy GOK w Pawłowie. Jego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego ludowego muzykowania

Organizatorami konkursu są Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach, a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Szydłowcu i Gmina Chlewiska.

Impreza ma charakter konkursu. Biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na dawnych instrumentach, których repertuar jest zgodny z tradycjami regionu. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów  w województwie mazowieckim. W tym roku do konkursu zgłosiło się 19 kapel weselnych z regionu radomskiego i nie tylko. Była to doskonała okazja do zapoznania się z bogactwem i zróżnicowaniem kultury ludowej regionu radomskiego.

Przegląd poprowadziła i przywitała gości dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach Teresa Marciniak. Imprezę uświetnili: radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Warszawie – Zbigniew Gołąbek, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, wicestarosta Adam Włoskiewicz, wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, sekretarz gminy Grzegorz Hylicki, radni powiatowi Krzysztof Rejczak i Kazimierz Nędzka, radni gminni z przewodniczącym Jerzym Gnatem, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej  Elżbieta Pawlak, prezes LGD ” Razem na Piaskowcu” Jan Gula oraz dyrektor LGD Agnieszka Idzik – Napiórkowska.

W uroczystości wzięli też udział zaproszeni strażacy, którym wręczono  listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika z podziękowaniem za wieloletnią służbę. Wyrazy uznania dla dziesięciu zasłużonych strażaków przekazali:wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Warszawie – Zbigniew Gołąbek, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, wicestarosta Adam Włoskiewicz, wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński.

Po części oficjalnej rozpoczął się przegląd kapel weselnych, który otworzył wójt gminy Waldemar Sowiński. Na wstępie  przywitał wszystkich zgromadzonych gości oraz podziękował kapelom weselnym, zespołom ludowym za popularyzację tradycyjnej muzyki weselnej oraz  krzewienie kultury regionalnej. Wójt wręczył też kwiaty nestorce rodziny Wyrwińskich, p. Helenie, po czym przystąpiono do przesłuchań.

XIII  Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich oceniali  folkloryści oraz znawcy muzyki tradycyjnej: przedstawiciel Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu-  Adolf Krzemiński, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej w Radomiu – Marian Popis oraz Rafał Szymański- nauczyciel muzyki, instruktor nauki gry na akordeonie.

Po wysłuchaniu prezentacji 19 kapel weselnych, na które składały się tradycyjne oberki, polki, mazury  jury przyznało:

I miejsce ex aequo  kapeli Wiesławy Gromadzkiej z gminy Wieniawa i kapeli Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, II miejsce ex aequo zajęły: kapela Pańczaków, Henryka Gwiazdy z Radomia, Romana Wojciechowskiego z regionu opoczyńskiego i Stanisława Podsiadłego ze Zwolenia. Sześciu kapelom: Zbigniewa Ciechowicza z gminy Potworów, Lipców z Wygnanowa, rodziny Foktów z Ostrołęki, Jana Adamczyka z Budek, Stanisława Kotkowskiego, Bolesława Mocarskiego z Brzezinek jury przyznało III miejsce. Pozostałe kapele zostały wyróżnione. Nagrody pieniężne zostały ufundowane przez organizatora i współorganizatorów przeglądu.

W przerwie na obrady jury na scenie zaprezentowały się ludowe zespoły śpiewacze z gminy Chlewiska, tj. ” Pawłowianki”, ” Załawianki”,  ” Cymbrzanki”, ” Broniowianki”, ” Ostałki” oraz dziecięcy zespól ludowy  z Ostałówka ” Wróbelki”.

Przegląd zakończył się znakomitą biesiadą i wspólnym graniem zwycięskich kapel. Podczas imprezy promowane były produkty regionalne, które zostały przygotowane przez KGW z Załawy, tj. kluski ziemniaczane po załawsku – trepy oraz kwas chlebowy. Stoisko z jadłem regionalnym było przygotowane dzięki wsparciu przez LGD ” Razem na Piaskowcu”.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest m.in nagminnym łamaniem obowiązujących przepisów...
W czwartek paliły się suche trawy w miejscowości Ostałówek. Popołudniowy pożar na nieużytkach rozprzestrzenił się na obszarze jednego ara. Płomienie ugasili strażacy z szydłowieckiej JRG.

Popularne w ostatnich dniach

Pożar w kotłowni

Ratujmy Wiesława!

Dzikie wysypisko płonęło

Najnowsze komentarze