XVII Szydłowieckie Dożynki Gminne [zdjęcia]

Tegoroczne święto rolników z gminy Szydłowiec odbyło się w Szydłówku.

Na uroczystej sumie dożynkowej w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zgromadzonych przywitał proboszcz parafii ks. Krzysztof Śliwak. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dziekan Marek Kucharski, który przypomniał, że szacunek do chleba, powstającego dzięki pracy rolników jest jedną z naszych najpiękniejszych polskich tradycji.

Po uroczystościach religijnych, barwny korowód dożynkowy przemaszerował za Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą Tomasza Gila na plac sołecki w Szydłówku I. Tam, po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego przyszedł czas na przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych ziaren gospodarzowi gminy burmistrzowi Arturowi Ludwowi. Starostowie dożynkowi, którymi w tym roku byli Dorota Niewadzisz i Piotr Bielecki tradycyjnie poprosili burmistrza o sprawiedliwe podzielenie chlebem. Dorodne bochny upieczone z własnych plonów przekazali burmistrzowi również reprezentanci sołectw, które w tym roku były organizatorami dożynek.Zanim jednak samorządowcy wraz z gośćmi podzielili chleby i poczęstowali nim wszystkich uczestników święta plonów.

Szydłowieckie Wieńcowanie to okazja do uhonorowania rolników za pracę, z której plonów wszyscy korzystamy i wyrażenia wdzięczności za trud i zaangażowanie w prowadzenie gospodarstwa rolnego. Odbyły się również zawody zręcznościowe, z przymrużeniem oka.

Na dożynkowej scenie wystąpiły lokalne zespoły ludowe, a także wokalistki. W taneczne rytmy wprowadził tłumnie zgromadzoną publiczność zespół „Denix” z Szydłowca. Gwiazdą wieczoru był zespół D-Bomb. Na zakończenie tegorocznych dożynek zabawę taneczną poprowadził DJ Redest.

Szydłowieckie wieńcowanie było również okazją do posmakowania lokalnych specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych –  m.in. darmowe zjeżdżalnie pneumatyczne i przejażdżki na koniach.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

"Katarynkę" i "Dym" odczytano w pawłowskiej podstawówce. W ten sposób szkoła włączyła się w Ósme Narodowe Czytanie. Tę czytelniczą akcję zorganizowała Renata Jasik, nauczycielka bibliotekarka we...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze