Zakręceni Szydłowcem

Nowa trasa z Radomia do Krakowa, jak wszystkie drogi szybkiego ruchu była potwornie nudna. Nic więc dziwnego, że jak zobaczyliśmy tabliczkę pokazującą zjazd do Szydłowca, skwapliwie postanowiliśmy skorzystać z nadarzającej się okazji i odwiedzić to miasteczko. Byliśmy tu już kiedyś i podobało się nam na rynku przyozdobionym ratuszem z dwoma pręgierzami „żeńskim” i „męskim”, ratuszem i słynnym wśród miłośników historii sztuki kościołem. Zobaczyliśmy grupę ludzi słuchających przewodnika. Dobra nasza, podepniemy się i może za darmo dowiemy się czegoś o mieście. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy zobaczyliśmy, że oprowadzaną grupę tworzą nie jacyś turyści z daleka ale miejscowi (no prawie) skrzyknięci na spacer po Szydłowcu przez naszą starą, ale młodą i duchem i wiekiem znajomą Beatę. Okazało się, że ściągnęła i Patryka i Piotra z Radomia i znajomych z niedalekiego Pawłowa i jeszcze parę osób, których nie znaliśmy, pewno Szydłowian. Oprowadzał ich najlepszy szydłowiecki przewodnik, który na prośbę Beaty Drela przyjechał tu specjalnie z Warszawy. Ten przyszły ksiądz opowiadał nam o różnych faktach z historii. Wiele z nich było dla mnie nowością a nawet zaskoczeniem. Zawsze wydawało mi się, że nazwa Szydłowiec pochodzi od Szydłowieckich a to nieprawda, pochodzi od Szydłowa skąd przybyli pierwsi osadnicy. Zaskoczyło mnie również jak w Szydłowcu mówi się o pamiątkach masońskich znajdujących się w tutejszym kościele. Rozumiecie: pamiątki masońskie w kościele i nikt nie robi z tego żadnego HALLOO! Ludzie przychodzą tutaj na mszę, modlą się tuż koło grobu wewnątrz kościoła z symboliką masońską, tak wyraźną, że trudno jej nie zauważyć i nikomu to w Szydłowcu nie przeszkadza. Ludzie uczcie się od Szydłowian! Przewodnik – przyszły ksiądz bez zająknienia mówił o pomordowanych tysiącach Żydów, których w przededniu zakończenia wojny zostało tylko stu.

Na zamku kolejna niespodzianka – kolarze. II Szydłowiecki Rajd Rowerowy dla Niepodległej. Od razu widać, że to pasjonaci; kolorowe koszulki, kaski i… uśmiechy dookoła twarzy. Starszy pan z siwą lwią grzywą wita się z naszym przewodnikiem, a potem z każdym z nas. Beata Drela, kandydatka na posła z listy lewicy przedstawia się moja znajoma. A to nasz były pan burmistrz przedstawia kolarza przewodnik. Wymieniamy uściski dłoni i każdy z nas dostaje znaczek rajdu a pan burmistrz wymienia się z Beatą telefonami. To tak na wszelki wypadek jak kiedyś trzeba będzie zasięgnąć rady i pomocy bardziej doświadczonego samorządowca. Rozmowy siłą rzeczy schodzą na sprawy bieżące, na to co trzeba zrobić w Szydłowcu, jak wspomagać rozwój i co zrobić dla mieszkańców. Beata, jak zwykle tryska pomysłami i energią. Widać, że wszystkim akurat tu obecnym ciągle jeszcze chce się chcieć. Nikt nie zastanawia się nad tym jaki rodowód partyjny ma współrozmówca, mówią o problemach, mentalności mieszkańców i jak lepiej wykorzystać istniejącą bazę.

Trzeba iść dalej. Przed nami w pałacowych wnętrzach historia Szydłowca, ale również Muzeum Instrumentów Ludowych. Tam widzimy tę lirę korbową, na której grał w „Ogniem i mieczem” Zagłoba przebrany za dziada. Jakże bliska to postać współczesnym opowiadaczom baśni i legend kultywującym tradycję ustnego przekazu, ale o tym może innym razem. Nasze zwiedzanie dobiega końca i jakoś trudno się rozstać. Tyle spraw przed Beatą, przed mieszkańcami Szydłowca, przed Polską.

 

Materiał sfinansowano ze środków KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej

 

Poprzedni artykułCo nowego?
Następny artykułKobieta zakleszczona w rozbitym samochodzie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (dalej MOPS) w Szydłowcu informuje, że instytucja działa nadal i pracuje zgodnie z ustalonym czasem...
W ubiegłym tygodniu policjanci mazowieckiej grupy SPEED ujawnili ponad 160 wykroczeń na drogach naszego województwa, 109 z nich dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Stróże prawa...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze