Zmarł nestor szydłowieckich rzemieślników

 Pożegnanie Władysława Pochylskiego (1929 – 2019)

W wieku 90 lat zmarł najstarszy szydłowiecki rzemieślnik, Władysław Pochylski. W asyście m.in. cechowych sztandarów oraz pocztów sztandarowych Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i OSP, nestor naszych rzemieślniczych działaczy i lokalnych przedsiębiorców został pochowany na parafialnym cmentarzu Szydłowcu.

Przez blisko pół wieku (przez ponad 45 lat) w zakładzie przy ul. Różanej w Szydłowcu, wytwarzał betonową galanterię budowlaną. Władysław Pochylski był również, honorowym prezesem Spółdzielni Rzemieślniczej. Działał także w OSP.

– Był najstarszym, rzemieślniczym przedsiębiorcą działającym w powiecie szydłowieckim. Gospodarczą działalność  zakończył mając blisko 90 lat. Zasłużony dla rzemiosła, za co był wielokrotnie nagradzany, ostatnio 9 maja br. decyzją Kapituły przy Związku Rzemiosła Polskiego, został wyróżniony nadaniem najwyższego odznaczenie Rzemiosła Polskiego: Szabli Pułkownika Jana Kilińskiego. Odznaczenie to planowano wręczyć 27 czerwca br. Niestety śmierć zabrała go wcześniej z tego świata – napisał we wspomnieniu o nestorze szydłowieckiego rzemiosła, przedsiębiorca, społecznik i regionalista, Marek Sokołowski.

W młodości Władysław Pochylski był zuchem i harcerzem, drużynowym. Po wojnie, za działalność przeciwko ówczesnym władzom komunistycznym, w 1950 r., w wieku 20 lat został skazany na 6 lat i uwięziony, pracował  wtedy przymusowo w kopalni. Dopiero jesienią 1953 r. doczekał się zwolnienia z komunistycznego więzienia, na mocy amnestii.

Uczestniczył w reaktywowaniu rzemieślniczej organizacji na terenie Szydłowca. Pod koniec 1984 r. powstał w naszym mieście Cech Rzemiosł Różnych. Najpierw był członkiem zarządu, później sekretarzem tego zawodowego stowarzyszenia. W późniejszych latach działał w nowo zorganizowanej Spółdzielni Rzemieślniczej, której był prezesem.

Odznaczany i poważany…

 Władysław Pochylski otrzymał wiele wyróżnień za swoją działalność, m.in..: Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem Więźnia Politycznego, Srebrnym Medalem – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa, Platynowym medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla Rzemiosła Polskiego. Ryngrafem Żołnierze Wyklęci.

Msza i szabla Kilińskiego

W imieniny Władysława, 27 czerwca o godz. 7.30, w kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu odbędzie się msza święta w intencji Zmarłego.

Po zakończeniu nabożeństwa, na ręce przedstawicieli rodziny zmarłego, zostanie uroczyście wręczona Szabla  Pułkownika Jana Kilińskiego, najwyższe  odznaczenie rzemieślnicze którym decyzją Kapituły przy Związku Rzemiosła Polskiego, uhonorowano Władysława Pochylskiego.

Na te uroczystości zapraszają Rzemieślnicy, Przyjaciele śp. Władysława.

(Max.)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbradziej popularne

Najnowsze

Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach poszukuje zaginionego mieszkańca Starachowic. Arkadiusz Ziewiec lat 53. W dniu 7 grudnia 2019 r. zostało zgłoszone zawiadomienie o zaginięciu,...
Podstawowym kryterium decydującym o zatrzymaniu przez policjanta dowodu rejestracyjnego jest stan techniczny pojazdu. Funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego...
Strażacy ochotniczych straży pożarnych, działających na terenie gminy Szydłowiec otrzymali nowoczesny sprzęt ratowniczy. W czwartek, 5 grudnia Burmistrz Artur Ludew przekazał nowe wyposażenie, zakupione...

Popularne w ostatnich dniach

Najnowsze komentarze